Babski wypad

Moi rodzice zawsze byli raczej stacjonarni. Szczerze mówiąc nie pamiętam, czy za mojej kadencji po tej stronie lustra byli gdziekolwiek na urlopie, chyba nie. Wakacje spędzali raczej w pracy,  weekendy we własnym ogrodzie, ewentualne dni wolne przeznaczając na porządki, drobne remonty, czy odnawianie mieszkania.

Mamut z Tatą ostatni raz na prawdziwych wakacjach byli czterdzieści lat temu. W dzisiejszych czasach trudno sobie to może wyobrazić, brzmi to nieco ponuro, ale prawda jest taka, że w tamtych czasach to bardziej dzieci wysyłało się na kolonie. Wyjazdy rodzinne nie były tak oczywiste, zwłaszcza jeśli w domu – z punktu widzenia ekonomii – nie przelewało się zbytnio.

Rodzice mieli plan wyjechać sobie gdzieś jak tylko Tata przejdzie na emeryturę. Niestety nie zdążyli. Tato cieszył się beztroskim nic nie robieniem 1,5 roku. Zmarł. Minęły już dwa lata. To był trudny czas dla nas wszystkich. Dla Mamy najbardziej. Całe dorosłe życie wszak spędzili razem, każdego dnia razem, nigdy się nie rozstawali.

W tym roku postanowiłam wziąć sprawy w swoje ręce. W końcu życie toczy się dalej, prawda?

Piszę tę notkę z pociągu. Jedziemy obie z Mamutem na nasz babski wypad nad morze. Trochę obserwuję ludzi, trochę patrzę na świat, który mnie mija w pędzie za oknem, bardziej niż trochę nie mogę się doczekać naszego przywitania się z Bałtykiem. Zwłaszcza, jeśli niektórzy pożegnali się z nim ostatnio czterdzieści lat temu. Patrzę na Mamę i widzę w jej oczach dziecko, któremu pokazuje się coś nowego, pięknego, wspaniałego. Wybrałam szybkie i wygodne pendolino, nawet wyjątkowo wyjechaliśmy o czasie. Podróż takim pociągiem to też dla mojej rodzicielki przygoda. Mamy czas na bycie razem, na pogaduchy, na wspomnienia, mamy czas tylko dla siebie. Nigdy nie byłyśmy nigdzie same w duecie. Nigdy jeszcze razem na wakacjach. W myślach obiecuję sobie, że może i jest pierwszy, ale nie będzie to nasz ostatni taki wyjazd.

Jedziemy obie z Mamutem na nasz babski wypad nad morze. Jest super. Czuję, że Tata też jest szczęśliwy.

DSC_0009

4 uwagi do wpisu “Babski wypad

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s