W czasie deszczu dzieci się nudzą… dorośli nudzą się zawsze

Na Harvardzie po raz czternasty rozdano Anty-Noble dla twórców najbardziej absurdalnych ‚osiągnięć naukowych’. Pomysłodawcą Ig Noble (od angielskiego słowa ignoble, czyli niegodny) jest Marc Abrahams a tytuły przyznawane są co roku tydzień przed rozdaniem prawdziwych Nagród Nobla. O dziwo, większość laureatów przyjeżdża i to na koszt własny (w tym roku rolę odpowiednikiem statuetek były puste pudełka po płatkach śniadaniowych oraz medale z cynfolii i pasztetu).

Hmmm… co kraj to obyczaj…

W ubiegłych latach ‚nagrodzono’ autorów wnikliwych prac naukowych w rodzaju: ‚Skubanie kur jako sposób mierzenia prędkości wiatru podczas tornada’ czy też szczegółowo opisany pierwszy przypadek homoseksualnej nekrofilii wśród kaczek krzyżówek.

W tym roku Ig Nobla w dziedzinie biologii otrzymał Magnus Whalberg oraz jego koledzy z duńskiego uniwersytetu w Aarhus, którzy w fachowym magazynie ‚Biology Letters’ napisali, w jaki sposób śledzie wytwarzają ‚szybkie, powtarzające się dźwięki’ poprzez ‚puszczanie baniek z regionu odbytniczego’. Komitet antynoblowski określił to mniej elegancko: ‚Śledzie porozumiewają się poprzez pierdzenie’.

W psychologii wyróżnili się Daniel Simons z University of Illinois i Christopher Chabris z Harvardu. W studium ‚Goryle wśród nas’ obaj naukowcy wykazali, że osoby skupione na obserwacji jednego zjawiska nie dostrzegają innych, bardziej spektakularnych fenomenów. Uczestnicy eksperymentu oglądali na wideo ludzi rzucających do siebie piłkę do koszykówki i mieli za zadanie liczyć, ile razy piłka została rzucona. Większość była tak zajęta liczeniem, że nie zauważyła spacerującej w pokoju kobiety pod parasolem ani mężczyzny przebranego za goryla.

Po Ig Nobla w dziedzinie chemii nie zgłosił się przedstawiciel koncernu Coca-Cola z Wielkiej Brytanii. Firma dokonała nie lada wyczynu poddając obróbce zwykłą kranówę pobieraną z Tamizy, a następnie sprzedając ją wielokrotnie drożej w butelkach jako wodę mineralną Dasani.

To wg mnie powinno zostać uhonorowane raczej nagrodą z dziedziny ekonomii ale tu też było ciekawie…

Na Harvard nie przybył bowiem również wysłannik Stolicy Apostolskiej, uhonorowanej Ig Noblem na polu ekonomii. W wielu kościołach Zachodu brakuje kapłanów, więc urzędnicy watykańscy stwierdzili, że prośby o odprawienie mszy w określonej intencji należy przekazywać księżom w Indiach.

Antynagrodą w medycynie zostali zaszczyceni Steven Stack z Wayne State University w Detroit i James Gundlach z Auburn University w Alabamie. Niestrudzeni naukowcy wykazali, że wśród białych mężczyzn w dużych miastach USA, którzy często słuchają muzyki country, liczba samobójstw jest wyższa. Artykuł opublikowany w 1992 r. w magazynie ‚Social Forces’ stwierdza, że ‚muzyka country podsyca nastroje samobójcze, ponieważ zajmuje się problemami powszechnymi w potencjalnie skłonnej do samobójstw populacji, takimi jak kłótnie w małżeństwie, kłopoty z alkoholem czy alienacja w pracy’. Gundlach, zaskoczony Ig Noblem, oświadczył, że wnioski z 1992 r. nie są już aktualne, gdyż obecnie muzyka country stała się weselsza.

Takich to oto i jeszcze wielu innych ciekawych odkryć można się dopuścić będąc naukowcem…

To ja może pójdę do ZOO?

by Mała Jaszczurka

3 uwagi do wpisu “W czasie deszczu dzieci się nudzą… dorośli nudzą się zawsze

 1. A moja szóstka wszechczasów jest taka:
  Odkrycie, że woda H20 jest płynem inteligentnym i posiada pamięć;
  Wynalezienie i opatentowanie urządzenia ułatwiającego kobietom rodzenie. Urządzenie jest czymś w rodzaju obrotowego blatu, do którego rodzącą kobietę przymocowuje się za pomocą skórzanych pasów, a następnie zwiększa prędkość wirowania…;
  Japońska Agencja Meteorologiczna za siedmioletnie poszukiwanie odpowiedzi na pytanie, czy trzęsienia ziemi nie są przypadkiem spowodowane przez machające ogonami dorsze;
  Raport o puszczaniu wiatrów jako technice samoobrony w obliczu paraliżujących niebezpieczeństw;
  Raport o wpływie angielskiego piwa, czosnku i śmietany na apetyt pijawek.
  Podręcznik, który wnikliwe opisuje i pozwala zidentyfikować owady na podstawie śladów, jakie zostawiają na szybach rozpędzonych samochodów.

  Polubienie

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s